Piknik parafialno-osiedlowy

W niedzielne popołudnie, 21 czerwca, przedłużając radość z odpustu ku czci św. Brata Alberta, na rodzinnym pikniku spotkali się parafianie, mieszkańcy okolicznych osiedli oraz goście. Pogoda dopisała, a wśród zaproponowanych stoisk i atrakcji każdy znalazł coś dla siebie.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały niemal wszystkie służby mundurowe, mające swoją lokalizację w Przemyślu. Były stanowiska edukacyjne i informacyjne, koncerty wokalne i prezentacje tanecznych umiejętności zdolnych przedszkolaków. Dzieci korzystały bezpłatnie
z dmuchańców; mogły aktywnie spędzać czas z animatorami, strzelając
z łuku lub zyskując drobne nagrody za wykonanie prostych zadań sprawnościowych. Dostępny był także symulator żaglówki, pozwalający spróbować swoich sił w sposób bezpieczny, na suchym lądzie. Wielką popularnością wśród małych i dużych gości pikniku cieszyły się oczywiście sympatyczne alpaki. Zwierzęta można było obserwować
w ich zagrodzie, ale także nakarmić i pogłaskać.

Każdy spróbował grillowanej kiełbaski oraz pysznego, domowego ciasta. Ci, którym pierwszego dnia lata doskwierał upał, znaleźli ochłodę przy samochodzie z lodami. Wielki finał, czyli Piana Party, był prawdziwą frajdą, jak się okazało – nie tylko dla najmłodszych.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Przemyśla na rok 2026.

Odpust ku czci Świętego Brata Alberta

W niedzielę, 21 czerwca, wspólnota parafialna obchodziła odpust
ku czci swojego patrona. Na uroczystej sumie zgromadzili się licznie mieszkańcy i goście. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył
o. Marian Gołąb OFMConv, gwardian, proboszcz i kustosz bazyliki
w Kalwarii Pacławskiej.

Zaproszenie gwardiana franciszkańskiego klasztoru do wspólnego świętowania związane jest bezpośrednio z historią życia Świętego Brata Alberta, założyciela Zgromadzenia Braci III Zakonu
św. Franciszka Posługujących Ubogim, zwanego popularnie „albertynami”.

W oprawę liturgii aktywne włączyli się przedstawiciele wspólnoty,
m.in. podejmując posługę lektorską. Eucharystię uświetnił także występ chóru parafialnego. Po uroczystej procesji wokół kościoła, zgodnie z wieloletnią tradycją, wierni mogli zabrać do domu odpustowe chlebki, przypominające najsłynniejsze przesłanie Świętego Brata Alberta: „Powinno się być dobrym jak chleb”.

Szczególną niespodziankę z okazji odpustu przygotowała parafianom przemyska edycja „Niedzieli”, publikując obszerny materiał o nowym obrazie patrona, który od kilku miesięcy znajduje się w parafialnym kościele.

XII Niedziela zwykła – ogłoszenia duszpasterskie

 

XII Niedziela zwykła

  1. Dziś o godz. 17:30 nabożeństwo czerwcowe.
  • od godz. 15:00 zapraszamy na Parafialno-osiedlowy piknik
  1. We wtorek, 23 czerwca, obchodzimy Dzień Ojca. Naszymi modlitwami obejmiemy wszystkich ojców z naszej wspólnoty parafialnej, aby godnie i z miłością wypełniali swoje obowiązki w codziennych staraniach o własne rodziny.
  • Po Mszy Świętej wieczornej zapraszamy na spotkanie „Matki w modlitwie” oraz „Wspólnotę modlitewną”.
  1. W środę, 24 czerwca, przypada uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela, który przygotował drogę Panu Jezusowi. Tę uroczystość rozpoczniemy już wieczorem we wtorek Mszą Świętą wigilijną o godz. 18:00. W samą uroczystość Msze Święte w naszym kościele o godz. 6:30 i 18:00.
  2. W czwartek nowenna do św. brata Alberta, a na godz. 17:30 zapraszamy na ostatnie przed wakacjami spotkanie dzieci z kl. I-V
  3. W piątek, 26 czerwca, kończy się rok katechetyczny i szkolny. Przypominamy dzieciom, młodzieży i rodzicom, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu. Warto w modlitwach nie tylko prosić, ale i dziękować za otrzymane dobro, za przeżyty czas z Bogiem. Niech nie zabraknie tego dziękczynienia w nadchodzących dniach. Będziemy też prosić o dobre przeżycie czasu wakacji. Msza Święta na zakończenie roku szkolnego o godz. 8:00
  • od godz. 17:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi świętej.
  1. Dziękujemy Rodzinom z Borelowskiego 10 kl. 1 za ofiary na sprzątanie kościoła. W przyszłą niedziele o pomoc prosimy Rodziny mieszkające przy ul. Borelowskiego 10 kl. 2. Dziękujemy również za wszelkie ofiary składane na tacę i wpłacane na konto parafii. Bóg zapłać. W ubiegłą niedzielę na potrzeby naszej parafii złożono 8125 zł Bóg zapłać. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli przygotować nasz kościół i obejście do dzisiejszej uroczystości. W tygodniku niedziela ciekawy wywiad nt. obrazu św. Brata Alberta, który od kilku miesięcy znajduje się w naszym kościele.

Na koniec tej Mszy Świętej życzmy sobie chrześcijańskiej radości,

który wypływa ze spotkania z Panem Bogiem.

Niech rozpoczynające się wakacje będą czasem bliskości z Chrystusem,

z naszymi najbliższymi i z przyjaciółmi.

Bierzmowanie

Podczas wieczornej Mszy Świętej, w sobotę, 20 czerwca,
we wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy uroczystość bierzmowania. Dwadzieścioro młodych ludzi z parafii pw. św. Brata Alberta oraz dwanaścioro z sąsiedniej parafii pw. św. Józefa Sebastiana Biskupa, przez posługę ks. bpa Stanisława Jamrozka, otrzymało sakrament dojrzałości chrześcijańskiej.

Ks. biskup w wygłoszonej homilii przypomniał, że Duch Święty będzie umacniał młodych do mężnego wyznawania wiary. Wskazał
na życiorysy świętych i męczenników, którzy w godzinie próby okazali się wiernymi świadkami Chrystusa. Podkreślił, że choć dziś w naszym kraju nie wymaga się od wierzących składania ofiary z własnego życia, otwarte wyznawanie wartości chrześcijańskich może w wielu środowiskach okazać się trudne. Bp Stanisław życzył bierzmowanym sił do wytrwania w dobrym.

Eucharystię koncelebrowali ks. prał. Marian Koźma, dziekan  Dekanatu Przemyśl II oraz proboszczowie obu parafii, ks. Marcin Hunia
i gospodarz uroczystości ks. Mariusz Woźny. Ten ostatni w słowie końcowym zwrócił się do młodzieży z prośbą, by nie zmarnowała otrzymanego właśnie daru. Nawiązując do znanego powiedzenia
św. Brata Alberta, że trzeba być dobrym, jak chleb, ks. Proboszcz powiedział: „Otrzymaliście teraz kromkę chleba. Nie wyrzucajcie jej
do kosza. Jeśli dziś nie będzie wam smakować, odłóżcie ją. Przyjdzie taki czas, że będziecie w potrzebie i wtedy ten czerstwy chleb będzie smakował wyjątkowo”.

Za przygotowanie młodzieży do godnego przyjęcia sakramentu bierzmowana odpowiadali – w parafii św. Brata Alberta ks. Andrzej Kinal, w parafii św. Józefa Sebastiana Biskupa – ks. Robert Ryba.